Sultanahmet Hakkında

İster İstanbul ‘da yaşayın ya da gezmek için gelin mutlaka gidilip gezilmesi gereken yerlerin başında Sultanahmet gelmektedir. Yüzlerce yıldır birçok medeniyete başkent olmuş İstanbul’un merkezi konumundadır.
Zamanında medeniyetler daima İstanbul için savaşmışlardır. Bizans İmparatorluğu’ndan Osmanlıya geçiş sürecinde aslında fetih edilen sadece Sultanahmet ve çevresidir. Yüksek ve heybetli surların arkasına kurulmuş bu şehir günümüzde hak ettiği statüde bulunamamaktadır. Yurtdışında tarihi eserlere gösterilen hiçbir ilgi buraya sunulmamıştır. Eserlere yaklaşmanın dahi yasak gelişmiş ülkelere nazaran ülkemizde bu eserlere her türlü işkence yapılmaktadır.
Sultanahmet Meydanı’na geldiğinizde mutlaka gezmeniz gereken yerlerin başında Topkapı Sarayı gelmektedir. Tamamıyla eşsiz olan yapıda en önemli yerlerin başında “harem” gelir. Extra ücret vererek girilen yeri mutlaka geziniz. Çıkmadan balkon tarafında çekeceğiniz fotoğraflar en güzel İstanbul anılarınız olarak kalacaktır.
Ayasofya ise başlı başına bir başyapıt olarak dimdik ayakta durmaktadır. Özellikle duvarlarından sökülen altın işlemelerden kalanları mutlaka gözlemleyiniz. Yerebatan sarnıcı ise diğer durağınız olabilir. Daha sonra ise “Blue Mosque” olarak bilinen Sultanahmet Cami’sini gezmelisiniz. At meydanı sonraki durağınız olurken mutlaka hakkındaki bilgileri edininiz. O kadar yeri gezince acıkma ihtimalinize karşın size ana caddenin karşısındaki “Sultanahmet Köftecisi Selim Usta” demeden geçemem. Türkiye’nin beklide Dünyanın en iyi köftecisi diyebiliriz.
Birçok tarihi yeri gezip sonrasında karnınızı doyurduysanız birazda kendinize zaman ayırma vakti gelmiştir. Dilerseniz Kapalıçarşı’da alışveriş yapabilir ve yaklaşık 5000 dükkân içerisinde kaybolabilirsiniz. Çok farklı çeşitlerin sunulduğu ortamda pazarlık yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bununla beraber gününüzün daha çok keyifli olasını isterseniz Dikilitaş çevresinde bulunan “Çorlulu Ali Paşa Medresesi” indeki tanımı yapılamayacak kadar harika nargileleri ve Türk Kahvesini tadabilirsiniz.  Eğer hala aç iseniz hemen girişindeki taş fırında pişmiş simitleri deneyebilirsiniz. Bu medresenin çevresinde bulunan gümüş ve tespih imalathanelerinden farklı ürünleri satın alabilirsiniz.
Güzel günler