Kahve Hakkında

Son zamanlarda hepimizin gözlemlediği gibi kahveye olan sempati iyice artmış olmakla beraber çok fazla alternatifler üretilmeye başlandı.

Açıkçası bu kadar kahveyi sevdiğimizi ne zaman farkettik bilinmez ama öncelikle halkımızın bir Türk Kahvesi kültürü zaten önceden beri vardı. Türk kahvesi kültürü kendini hala da bu akımlardan biraz da olsa ayırmış durumda. Yazımda Türk Kahvesini ayrı tutacağım.

Gelelim üçüncü dalga kahve serüveninin başlangıcına. Neden üçüncü dalga? Ama öncelikle bir ve ikiye de yer ayıralım!

Birinci dalga diye tabir etmek gerekirse eğer hepimizin bildiği gibi ''Instant Coffee'' (yani hazır kahve) yıllardır ülkemizde kavanozlarda satılan ve suda eriyen kahve çeşididir. Sadece bir kaç marka ile öne çıkmaktadır. Zahmetsiz hazırlanışı ve o zamanlar için çok fazla alternatifinin olmayışı sayesinde ülkemizde kendine geniş bir yer bulmuştur. Hatta bazı markalar kendi ismini hazır kahvenin önüne bile taşımıştır.

İkinci dalga akımı ise 2000' lerin ortalarında ülkemize büyük uluslararası zincir markalarla girmiş olan bazı kahve dükkanlarıdır. Gerçek kahveyi insanlara sunmuşlardır. Kahvenin kavrulması ve çekilmesi bu markaların kendisi tarafından yapılır ve çeşitli yerlerdeki dükkanlarında hazırlanarak servis edilir. Tüm şubelerinde aynı kahve servis edildiğinden standardizasyon sağlanmaktadır. Hatta bundan dolayı çoğu üçüncü dalga kahvecilere nazaran yine de tercih edilmektedir.

Üçünçü dalga kahveciler ise işi butik anlamda bir adım daha ileri götürerek, kahvenin o dükkan içerisinde kavrulması, çekilmesi, hazırlanması ve sunulması ile öne çıkmaktadır. Değişik servis şekillerinin arasında, deney tüplerinde kahve servis edenler bile mevcut. Tabiki artıları var ve aralarında başarılı olanların sayısı da bir o kadar fazla. Fakat o kadar çok üçüncü dalga kahveci varki malesef hepsinin aynı kaliteyi sağlayamadığını da duyuyoruz veya görüyoruz. Üçüncü dalganın çok fazla olmasının sebeplerinden biri de hemen heryerde kurulabilmeleri. Küçük bütçelerle üç beş tane masası olan birçok kahveciyi etrafınızda görebilirsiniz. Fakat açık konuşmak gerekirse hepsi kendine has kahve üretme havasındayken hepsinin dükkanlarının, dekorlarının ve hatta çalışanlarının birbirine bu kadar benzemesi biraz tuhaf.
Benim favorimi soracak olursanız ben oyumu Kronotrop için kullanmak istiyorum.