Fotoğraf Makinesi Alma Rehberi

Fotoğraf Makinesi Alışveriş Rehberi

Her ne kadar günümüzde akıllı telefonların kameraları çok başarılı sonuçlar verse de fotoğraf tutkunları hala DSLR makine ihtiyacı içindedirler. Bu yazımızda özellikle İstanbul için bir fotoğraf makinesi alışveriş rehberi olmaya çalıştık.
İstanbul’da kameranın kalbi olarak Eminönü Sirkeci gösterilmektedir. Özellikle Hayyam Pasajı merkezi konum olmaktadır. O çevrede sokaklarda ve pasajlarda bulunan birçok dükkânda avantajlı alışveriş yapabileceğinizi düşünebilirsiniz. Dükkânlar yan yana ve birbirine çok yakın olmalarıyla beraber vitrinleri lensler ve kamera bodyleri ile doludur. Ayrıca bu dükkânlarda fotoğrafçılık için olmazsa olmaz ürünleri de rahatlıkla bulabilirsiniz. Light box, flash, kumanda, tripod vb. Tabii ki bu dükkânlarda ikinci el satışlarda yapılmaktadır.
Doların ve Euro’nun yüksek seviyelere gelmesi ile standart bir kullanıcının alacağı makine aşağı yukarı 2500 TL – 3500 TL arasındadır. Makinenin çekim özellikleri ve lenslerin çeşitlerine göre fiyatlar ciddi farklılık gösterir. Aynı makineyi internette 300TL -500TL arasında düşük fiyata alma şansı bulunmaktadır ama benim gibi düşünen bazı kullanıcılar verecekleri bu para karşısında ürünü görmek ve eline almak isteyeceklerdir.

İnternet Alışverişinin Avantajları

İnternette yapılan kamera alışverişlerinde bana kalırsa tek avantajı fiyat olabilir. Sitelerde sadece fotoğraflarını görerek belli bir orantıda düşük fiyata ürünü alabilirsiniz. Bunun yanında alışveriş sonrasında size 30TL - 50TL değerinde ürünle alakalı bir hediye verebilirler.

Canlı Alışverişinin Avantajları

Ben sizlere kesinlikle canlı alışverişi öneririm. Gününüzü ayırıp o mekânlara gitmek size iyi gelecektir. Ayrıca kafanızda planladığınız ürün dışında göreceğiniz başka bir ürünü seçme şansınız da olabilir. Bunun yanında uzman satıcı tarafından tecrübelere dayanan tavsiyeler almak fikrinizi değiştirebilir. Tabii ki satıcı ile kuracağınız diyalog neticesinde extra indirim, kredi kartına taksit ve bazı hediye seçeneklerini elde etmenize yardımcı olacaktır.
Ürünü aldığınızda deneyebilirsiniz. Kamera için yapacağınız farklı extra alışverişlerde en mantıklı ürünü seçebilirsiniz.
Kendi yaptığım alışverişten örnek vermek gerekirse; Canon 70D almak için gitmiştim. Dükkânları gezerken öğrendiğim bazı bilgiler neticesinde Canon 750D alarak çıktım. Lens olarak 18-135mm USM Nano ve üzerine Rodenstock filtre aldım.
USM lensler hem daha sessiz hem de daha hızlı ayrıca 3500TL verip aldığınız makineye 50TL lik filtre taktığınızda çekim kalitesi ciddi oranda düşüyor. Canon 750D almamın sebebi ise fiyat-performans olduğu kadar ikinci eldeki geri satılabilir orantısı. Günün sonunda hafıza kartı ve çantasını hediye olarak aldığımı düşündüğünüzde internetten alışveriş iyi ki yapmamışım diyorum.
Bununla beraber alışveriş günün bana verdiği haz, yeni makinemi çevredeki tarihi eserler ile denemek kendi adıma çok iyi geldiğini sizinle paylaşmak isterim.
İyi alışverişler